شرکت هواپیمایی ایران ایر را بیشتر بشناسید

شرکت هواپیمایی ایران ایر را بیشتر بشناسید

شرکت هواپیمایی ایران ایر را بیشتر بشناسید

ایران ایر قدیمی‌ترین ایرلاین در میان تمامی شرکت‌های هواپیمایی ایران است.

تنها با نیم نگاهی به لوگو و قدمت این شرکت هواپیمایی می‌توان به اصالت و شکوه این ایرلاین پی برد.

ایران ایر با اینکه ایرلاینی قدیمی است اما به ندرت فردی پیدا می‌شود که به غیر از نام این ایرلاین اطلاع دیگری از آن داشته باشد.

در سال ۱۳۴۰ دو شرکت هواپیمایی بزرگ در ایران فعالیت داشتن که پس از جلسات متعدد در اسفند ۱۳۴۰ برای ارائه خدمات بهتر تصمیم بر یکپارچه شدن گرفتند.

نتیجه آن ظهور پدیده جدید در صنعت هواپیمایی به نام ایران ایر و یا هواپیمایی هما شد که اگر اول کلمات  هما را دقت کنید نتیجه آن هواپیمایی ملی ایران میشود ودو شرکتی که تصمیم به ادغام گرفتند عبارتند از ایرانین‌ ایرویز و پرشین ایرویز که نتیجه آن شکلگیری هما در سال ۱۳۴۰ شد.

لوگو ایران ایر

لوگو ایران ایر

در پاییز ۱۳۴۰، ادوارد زهرابیان با الهام ازسرستون‌های پرنده‌نمای تخت جمشید، لوگوی زیبایی را طراحی کرد که ترکیبی از سر عقاب، گوش‌های گاو و یال‌های اسب بود.

طراحی ادوارد زهرابیان به قدری زیبا و تاثیر گذار بوده که در سال ۲۰۱۳ به عنوان برترین لوگو در میان شرکت‌های هواپیمایی انتخاب شد.

دلیل این انتخاب سادگی، زیبایی و رسا بودن پیام لوگو بوده است.

هواپیماهای هما بدنه‌ای سفید رنگ دارند که باعث شده تا پرنده آبی رنگ هما به خوبی شکوه و جلوه خود را نمایش دهد.

مطالب پرطرفدار سایت:  new years eve چیست و مردم چگونه آن را جشن می گیرند؟

دوران قبل از انقلاب

دهه ۱۳۵۰ دوران طلایی هما بود.

سال‌های ابتدایی این دهه تعدادی بوئینگ ۷۳۷-۱۰۰، ۷۴۷ نوع ۱۰۰ و ۲۰۰، و اس پی به ناوگان هوایی هما اضافه شد.

سال‌های میانی دهه هفتاد میلادی سال‌های بدون توقف برای هما بود.

همای ایران در این سال‌ها پروازهای روزانه بی وقفه‌ای را به قاره اروپا انجام می‌داد.

سپس بوئینگ‌های ۷۴۷ اس پی به ناوگان هوایی هما اضافه شدند و این هواپیمایی با ایجاد مسیر پروازی مستقیم تهران به نیویورک طولانی‌ترین خط هوایی بدون توقف جهان را رقم زد.

در نیمه اول مهر ماه ۱۳۵۱، هما قرارداد خرید دو هواپیمای مافوق صوت کنکورد را امضا کرده بود که این هواپیماها هرگز به آشیانه ایران نرسیدند زیرا در سال ۱۳۵۷ انقلاب ایران رخ داد و در نتیجه با تغییر سیاست‌های حکومت، این قرارداد لغو شد.

در سال ۱۳۵۶ هما ۶ فروند ایرباس A-300 جهت استفاده در مسیرهای داخلی خریداری کرد و با این اقدام خود، نخستین بهره‌بردار هواپیماهای ایرباس در خاورمیانه شناخته شد.

در پایان همین سال هما روزانه به مقاصد بیشماری در ایران و خارج از مرزهای ایران، از پکن و توکیو تا نیویورک پرواز داشت و در پی ایجاد مسیر هوایی به مقاصد لس آنجلس و سیدنی نیز بود.

در پایان دهه هفتاد میلادی هما روبه رشدترین، ایمن‌ترین، پردرآمدترین و مدرن‌ترین شرکت هواپیمایی دنیا بود.

مطالب پرطرفدار سایت:  چقدر با تفاوت کلاس پروازی آشنا هستید

این هواپیمایی در سال‌های قبل از انقلاب حادثه ناگواری را تجربه نکرده بود و تنها حادثه آن متعلق به سال ۱۳۳۱ بود که در پی آن هواپیمای داگلاس دی سی ۳ این هواپیمایی سقوط کرد.

دوران بعد از انقلاب

پس از انقلاب و در سال ۱۹۸۱ هواپیمایی هما نام خود را به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تغییر داد همچنین پس از پیروزی انقلاب ایران برخی از پروازهای هما تغییر و برخی نیز از اواخر فوریه ۱۹۷۹ به کلی تعطیل شدند که از جمله آن‌ها می‌توان به پرواز تهران- تل آویو و پرواز تهران-نیویورک در سال ۱۳۵۸ اشاره کرد که آخرین پرواز هما به نیویورک بود.

در پی این اقدام تهران به تنها مرکزی تبدیل شد که پروازهای بین المللی انجام می‌داد و در نتیجه تمامی پروازهای بین المللی فرودگاه‌ها به غیر از فرودگاه بین المللی مهرآباد از بین رفت.

سال‌های جنگ سال‌های کم کار هما بود که بیشتر پروازهایش با تاخیر و یا لغو همراه بود.

دهه ۹۰ میلادی دهه تحریم‌ها بود و هما در این دهه تنها توانست چند فروند از هواپیمای کوچک فوکر ۱۰۰ را خریداری کند.

ناگفته نماند که دهه ۹۰ میلادی در تاریخ هواپیمایی ایران دهه تاثیر گذاری است زیرا این دهه آغاز فعالیت و راه اندازی شرکت‌های خصوصی هواپیمایی در ایران بود.

امروزه این شرکت هواپیمایی از دوران طلایی خود فاصله بسیاری گرفته و به دلیل تحریم‌ها قادر به نوسازی ناوگان قدیمی خود نیست با این حال تمامی تلاش خود را به کار می‌برد تا حداقل با خرید و یا اجاره هواپیماهای دست دوم از کشورهای دیگر مانند ترکیه برخی از کمبودها را برطرف و جبران نماید.

مطالب پرطرفدار سایت:  عید نوروز چیست و نقطه پیدایش آن چه زمانى بوده است؟

برای بازدید از تور مشهد با هواپیما کلیک کنید.

شرکت هواپیمایی ایران ایر را بیشتر بشناسید

مقاصد پروازی ایران ایر

ایران ایر شاید در دوران اوج خود نباشد اما هنوز هم پروازهایی را به مقاصد بسیاری در آسیا و اروپا انجام می‌دهد.

مقاصد پروازی آسیایی این ایرلاین عبارتند از بیروت، بمبئی، پکن، تاشکند، دبی، دمشق، دوحه، کراچی، کوالالامپور، کویت، و نجف. مقاصد اروپایی آن نیز شامل استانبول، استکهلم، آمستردام، آنکارا، پاریس، رم، فرانکفورت، گلن، گوتنبرگ، لندن، مسکو، میلان، وین و هامبورگ هستند.

ایران ایر یا هما از شرکت‌های هواپیمایی قدیمی در ایران است و بیشتر ما برای یک بار هم که شده پروازی را با این شرکت هواپیمایی تجربه کرده‌ و خاطرات شیرینی مثل اولین پرواز کودکی را از آن به یادگار داریم.

هرچند امروزه تحریم‌ها و برخی کمبودها، باعث شده تا انتقاداتی به این ایرلاین وارد شود با این حال هنوز هم همای ایران ایر جذابیت و شکوه خاص خود را دارد.