کشور چین را بیشتر بشناسیم

کشور چین را بیشتر بشناسیم

کشور چین را بیشتر بشناسیم

کشور پهناور چین با جمعیتی بیش از ۱.۳۵ میلیارد نفر، پرجمعیت‌ ترین کشور جهان است، همچنین از نظر مساحت، چهارمین کشور بزرگ جهان محسوب می شود.

نام رسمی کشور ” جمهوری خلق چین ” است که  پایتختش پکن است که در ادامه سعی داریم اطلاعات کامل و مهمی از آن را به شما علاقه مندان بدهیم ؛ اگر قصد دارید به بازدید از این کشور کهن و زیبا بپردازید، بازدید تور چین میتواند کمک زیادی به شما بدهد.

تاریخ کشور چین

تاریخ معاصر چين در آغاز قرن بيستم دچار آشفتگي بود و اینکه به دليل طمع در قدرتهای خارجی برای تجارت با کشور پهناور چین و به دليل شورش های بزرگ كه مناطق وسيعی از كشور را از كنترل دولت مركزی خارج كرده بود اقتدار امپراتور در قرن نوزدهم تضعيف شده بود.

در انقلاب ۱۹۱۱ كه با هدايت كومين تانگ به رهبری سون يات سن به وقوع پيوست ، آخرين امپراتور سلسله منچو سرنگون شد.

ملی گرايان کشور چین كه در سمت جنوب کشور چین  قوی بودند، در شمال كه تحت حكومت سران جنگجو بود با مشكل روبرو بودند.

چيانگ كای  جانشين سون، به حملاتی در شمال کشور چین دست زد، ولی به دست حزب كمونيست نوظهور تضعيف گشت.

مائوتسه تونگ رهبر كمونيستها پس از يك سري قيام های فاجعه بار شهری، نيروي خود را بر مناطق روستایی متمركز كرد.

مائو پس از اجبار به عقب نشيني از كيانگسی در ۱۹۳۴، پيروانش را در سفري ۹۰۰۰ كيلو متری، موسوم به راه پيمايی بزرگ، كه ۱۲ ماه طول كشيد رهبری كرد و به استان دور افتاده‌ي شنسي برد.

مطالب پرطرفدار سایت:  جاذبه‌های گردشگری کلیبر

در ۱۹۳۱ ژاپنيها منچوری را تسخير، و رژيمي دست نشانده برقرار كردند.

پس از اشغال پكن و اكثر سواحل چين از سوی ژاپنيها در ۱۹۳۷، چيانگ و مائو عليه اشغال گران متحد شدند ولي در برابر نيروهاي برتر موفقيت كمي نصيبشان شد.

پس از جنگ جهاني دوم، شوروي براي تضمين به قدرت رسيدن كمونيستها در چين كوشش كرد.

در ۱۹۴۶ مائو به منچوري تاخت و جنگ داخليي كه شروع شد تا ۱۹۴۹ ادامه داشت و در اين سال مائو در پكن جمهوري خلق اعلام كرد و چيانگ به جزيره‌ی تايوان گريخت و در آنجا دولتی ملی گرا تشكيل شد.

در ۱۹۵۰ نيروهاي چيني تبت – كشوري مستقل از سال ۱۹۱۶ را اشغال كردند.

آب و هوا کشور چین

چین دارای وسعت زیادی بوده که با توجه به این وسعت زیاددر این کشور، انتظار می رود شرایط آب و هوایی در نقاط مختلف آن متنوع باشد و با توجه به این تنوع آب و هوایی در چین، بهتر است قبل از سفر به این کشور از شرایط جوی اطلاع یافته و شرایط آب و هوایی منطقه ای که قصد سفر به آن جا را داریم را از قبل بررسی کنیم تا دچار مشکل نشویم.

بر اساس تنوع شرایط آب و هوایی در چین، آب و هوای این کشور به سه قسمت شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم می شود؛ معمولا شهر های توریستی چین دارای آب و هوا گرم میباشد و شهرهای پکن و شانگهای را معمولا در فصل زمستان بیشتر سفر کرده تا  گرمی هوا را تجربه نکنند.

شهر های پر گردشگر چین

پکن

پکن

پکن پایتخت چین و از بزرگترین شهرهای جهان که بیش از ۲۰ میلیون جمعیت را در خود جای داده است و جالبه بدونید که پکن در لغت به معنای ” پایتخت شمالی ” است و از نظر سیاسی و فرهنگی نیز دارای اهمیت بسیاری است.

مطالب پرطرفدار سایت:  جاذبه‌های گردشگری ماسال

بعد از پکن مهم ترین شهر چین ” شانگهای ” است، این شهر یکی از بزرگترین بندر های جهان بوده که به شهر آسمان خراش ها نیز شهرت دارد.

شانگهای

شانگهای

دومین شهر مهم چین شانگهای است و به نام نیویورک آسیا شناخته می شود.

در نزدیکی رود یانگ تسه و در کنار اقیانوس آرام قرار دارد و امروزه جزو شهرهای جذاب و بسیار پرطرفدار جهان برای مسافران به شمار رفته و به جرات می توان گفت که گشت و گذار و خوشگذرانی در این شهر می تواند خاطرات شیرینی برای شما علاقه مندان بسازد.

معروف ترین غذاهای چین

غذاهای چینی در سراسر جهان معروف هستند و طرفداران بسیاری دارند.

البته بعضی از آن ها با ذائقه ما ایرانی ها چندان جور در نمی آید اما اگر اهل ماجراجویی های غذایی باشید، چین یکی از بهترین کشورها برای این کار است!

از جمله غذاهای معروف این کشور می توان به نودل سرخ شده  چومین و دامپلینگ اشاره کرد.

دامپلینگ

مذهب و هنر مردم چین

طبق نظر شورای روابط خارجی، حزب کمونیست چین که بر این کشور حکومت می‌کند، به خدا اعتقادی ندارد اما طی چند دهه اخیر به تدریج مذاهب دیگر را پذیرفته‌اند.

در حال حاضر فقط پنج دین رسمی در این کشور وجود دارد و با اینکه قانون اساسی چین به آزادی مذهب رأی داده اما هر مذهبی غیر از بودایی، تائوئیسم، اسلام، کاتولیک و پروتستان غیرقانونی تلقی می‌شود.

مطالب پرطرفدار سایت:  مشهد زیارتی

حدود یک چهارم مردم پیرو تائوئیسم و کنفوسیوس و دیگر ادیان سنتی هستند.

کنفوسیوس بر اساس رفتار و اخلاق انسان‌ها و بر تعهد مردم نسبت به یکدیگر تأکید دارد.

خوب است بدانید که اصول اصلی آن بر پایه ۵ رابطه مختلف یعنی رابطه بین کارفرما و کارگر، زن و شوهر، والدین و فرزندان، دوست و دوست، و برادر و خواهر بنا شده است.

گروه‌های اقلیت پروتستان و کاتولیک از اوایل قرن ۱۹ در این کشور حضور داشته‌اند اما موفقیت چندانی در تغییر مذهب چینی‌ها به دین خود به دست نیاورده‌اند.

جمعیت بودایی‌ها، مسلمانان و مسیحیان نیز بسیار کم است.

هنر چین تاثیر زیادی از تاریخ غنی و عرفانی این کشور گرفته است، به طوری که بسیاری از مجسمه‌ها و نقاشی‌ها، تمثیلی از شخصیت‌های روحانی بودایی هستند.

بسیاری از سازهای موسیقی نیز به فرهنگ چینی گره خورده‌اند.

هنرهای رزمی شرقی در همین منطقه شکل گرفته و «کونگ فو» را هم آن‌ها ابداع کرده‌اند.

این تکنیک مبارزه که از روی حرکات حیوانات گرفته شده، در اواسط دهه ۱۶۰۰ به وجود آمده است.

نویسندگان و فیلسوفان پرشور و متعصبی در میان چینی‌های باستان مخصوصاً در دوران سلسله مینگ و چینگ زندگی می‌کردند که این موضوع را می‌توان در تاریخ پرمایه عبادت در این کشور دید.