کال نمک رودخانه ای از گوی های نمکی

کال نمک رودخانه ای از گوی های نمکی

کال نمک رودخانه ای از گوی های نمکی

ما در این مطلب می خواهیم درباره یکی از جاذبه های طبیعی این شهر به نام کال نمک در طبس که یک رودخانه نمکی است صحبت کنیم.

طبس شهری کویری در غرب استان خراسان جنوبی است که به عروس کویر ایران مشهور است.

این شهر قدیمی و زیبای ایرانی به دلیل برخورداری از جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری که دارد در بین گردشگران بسیار محبوب و مشهور است؛ از جمله جاذبه های این شهر کویری عبارت از  بارگاه امامزاده حسین‌بن موسی‌ کاظم، برادر امام رضا (ع)، باغ گلشن، مزار شیخ ابونصر ایروانی، روستای ییلاقی ازمیغان، سد کریت با قدمتی در حدود ۸۰۰ سال، طاق مشهور به شاه‌ عباس، چشمه ‌های آب گرم در کنار معادن ذغال سنگ یکی از خاص ‌ترین و غنی ‌ترین مناطق کشور می باشند.

برای بازدید از کال نمک در طبس آماده حجم بالایی از سکوت باشید، در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره ی این جاذبه ی با نمک ایران در شهر طبس آشنا شوید.

موقعیت جغرافیایی کال نمک

با فاصله گرفتن از طبس و عبور از روستای محمد آباد به منطقه ای می رسیم که لباس سپیدی از جنس نمک بر تن کرده است.

بلورهای سفید و تخم مرغی شکلی که گویی با دقت و ظرافت در کنار یکدیگر چیده شده اند تا چیره دستی طبیعت را به رخ هر بیننده ای بکشند.

بلورهایی که بر روی آبی نمکین و بسیار شور شکل گرفته اند و تابلوی نقاشی بی نظیری را به تصویر کشیده اند.

مطالب پرطرفدار سایت:  میدان امام

این تابلوی کم نظیر طبیعت نامش کال نمک است.

رودخانه ی نمکین و دائمی که در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال غرب شهر طبس و در هشت کیلومتری روستای محمدآباد جا خوش کرده و در حاشیه ی دریاچه فصلیِ آب شورِ طبس، بیابان را زینت بخشیده و معدن نمکی را به وجود آورده است.

نمکِ کاملا طبیعی در این منطقه جریان یافته تا با همان طعم شور باز هم جلوه گر سخاوت طبیعت باشد و در همین منطقه و قبل از پیدا شدن نمک‌های یددار و بسته‌بندی شده سفره های اهالی قدیمی را مزین کند.

برای بازدید از تور طبس کلیک کنید.

جاذبه های دیدنی کال نمک در طبس

کال نمک رودخانه ای از گوی های نمکی

همانطور که می دانید طبیعت در هر حالتی که باشد زیبایی خودش را به رخ خواهد کشید، سکوت و آرامش غالب در این منطقه لذت تماشای دریاچه را دو چندان می کند به خصوص که شما هم اهل سفرهای ماجراجویانه باشید و با قدم زدن و تماشای این جلوه های دیدنی کال نمک در طبس یک تجربه بسیار منحصربه فرد و جالب را برای خودتان به ارمغان بیاورید.

وجود یک رودخانه ی نمکین در میان بیابان های طبس آنقدر جذاب است که اگر تصویری از آن ثبت نکنید بعد ها حسرتش را خواهید خورد.

ثبت تصویر از بلورهای نمکین که با ظرافت خاصی در کنار هم جای گرفته اند یکی از تجربیاتی است که ممکن است دوباره برای شما اتفاق نیفتد.

مطالب پرطرفدار سایت:  پارک ملی ساریگل

لذت عکاسی در این منطقه را سعی کنید هرگز از دست ندهید از همین رو یک دوبین مناسب برای عکاسی های حرفه ای همراه خودتان ببرید.

بلورهای نمکی از کجا آمده اند؟

بالا بودن غلظت نمک در رودهای فصلی و تبخیر بسیار زیادِ ناشی از اقلیم بیابانیِ منطقه، دست در دست هم داده اند تا در مسیر حرکت آب، مقدار زیادی از املاح را با خود به ارمغان بیاورند.

این املاح در ترکیب با نمک، نمک طعام یا با فرمول کلرید سدیم که در اصطلاحات کانی شناسی، هالید نام دارد را تولید می کنند.

این نمک در واقع همان نمکی است که در آشپزخانه ها از آن استفاده می شود. مقداری از این املاح نیز نمک های پتاسیم را ایجاد می کنند.

حالا در اثر شدت تبخیر، غلظت نمک هر لحظه بیشتر و بیشتر می شود و در نهایت نمک های موجود در آب متبلور و  اصطلاحا کریستالیزه می شوند تا منظره ی بلورین نمکی را در قلب بیابان به وجود بیاورند.

کریستالیزه شدن همان فرآیندی است که باعث جدا شدن نمک از آب و جامد شدن آن می شود.

ابتدا و انتهای رودخانه ی نمکی

شاید برایتان سوال پیش بیاید که این رودخانه و این همه نمک از کجا شروع می شود و به کجا ختم میشود!

برای جواب به این سوالتان باید بگوییم که ابتدای این کال نمک در طبس از آب های نواحی شمالی شهرستان طبس سرچشمه گرفته و وارد این منطقه می شود و پس از آن بلورهای نمکی در مسیر تشکیل می شوند و به نواحی جنوبی منطقه و محل تشکیل دریاچه ی آب شور فصلی یا در در اصطلاح محلی ها “روح مرغوم” یا “جمجمه” منتهی می شود.

مطالب پرطرفدار سایت:  طبیعت باغ دره

علت نام گذاری کال نمک در طبس

گاهی برخی از جاذبه ها و شهرها نام هایی دارند که معنای اسم آن ها مفهوم خاصی دارد، از همین کال نمک هم دارای نام خاصی است که علت نام گذاری آن این بوده که کال به دره یا مسیری که توسط سیلاب ها و جریان های آب می شود نیز گفته می شود و از آن هایی که نمک مورد این مسیرها بسیار زیاد است به آن کال نمک می گویند.

بهترین زمان سفر به کال نمک در طبس

با توجه به کویری بودن منطقه کال نمک در طبس قطعا فصل تابستان به هیچ وجه توصیه نمی شود، کسانی که می خواهند به این منطقه سفر کنند پیشنهادی می شود در فصل های پاییز و زمستان برنامه سفری خودشان را تنظیم نمایند به این دلیل که در زمستان گاهی ممکن است به دلیل برف و بارانی که می باشد امکان مشاهده ی رودخانه نمکی کال نمک در طبس وجود نداشته باشد.