معرفی موزه های مشهد

معرفی موزه های مشهد

معرفی موزه های مشهد

هر سال گردشگران زیادی از سراسر کشور به شهر مقدس مشهد سفر می کنند و به زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) می روند.

به خاطر تعداد زیاد گردشگران که به وسیله تور مشهد به این شهر سفر می کنند. امکانات رفاهی فوق العاده و راه های دسترسی مناسبی در همه مناطق شهر فراهم شده است.

انواع هتل ها در کلاس های قیمتی متفاوت و خدماتی متناسب با آن که برای تمامی بودجه ها و سلیقه ها مناسب هستند، با این حال بسیاری از مسافران تمام زمان خود را صرف گشت و گذار در اطراف حرم می کنند و فرصت تماشای جاذبه های گردشگری، دیدنی های طبیعی، تاریخی و موزه های مشهد را از دست می دهند.

اگر شما زمان بیشتری در سفر خود دارید و علاقه مند به گردش در موزه ها و آشنایی با تاریخ و فرهنگ منطقه اید در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا موزه های مشهد را به شما معرفی کنیم.

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان

راه رسیدن به موزه بزرگ خراسان در پارک کوهسنگی بسیار آسان است و ۴ ورودی متفاوت برای آن در نظر گرفته شده که از ورودی پارک، ورودی پمپ بنزین، ورودی بزرگراه شهید کلانتری و مسیر پیاده ورود به پارک امکان رفتن به داخل این مورد از موزه های مشهد وجود دارد.

موزه در سال ۱۳۹۳ افتتاح افتتاح شد.

ساختمان ۱۲ طبقه دارد که بخش بزرگی از آن به نام دکتر میرفندرسکی است.

داخل موزه بزرگ خراسان بخش هایی از جمله مخزنی برای نگهداری سازه های معماری و اشیا تاریخی، آزمایشگاه مرمت آثار و لوازم تاریخی، کتابخانه، سالن اجتماعات، سالن های نمایش و موزه قرار دارد.

مطالب پرطرفدار سایت:  برج میلاد

اگر فقط می خواهید اشیا موزه را ببینید باید به طبقات همکف تا دوم بروید.

اشیا داخل موزه شامل قرآن هایی منسوب به امامان نوشته شده بر روی پوست آهو، پیکرک های سنگی زیبا، ابزارهای سنگی پیش از تاریخ، آثار مربوط به دوران هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و ساسانیان دیده می شود.

در قسمت اسلامی موزه انواع قرآن های نفیس، فرش، شیشه، کتاب و … دیده می شود.

صنایع دستی و سوغاتی های شهر هم در بخش دیگری از موزه به فروش می رسد.

موزه های آستان قدس رضوی

موزه های آستان قدس رضوی

همان طور که از نام این مورد از موزه های مشهد مشخص است محل قرار گیری آن داخل آستان مقدس رضوی است.

ساختمان های آن ۶ قرن از معماری اسلامی ایران را نشان می دهند و داخل مجموعه نیز آثار هنری و صنایع دستی با قدمت هزار سال نگهداری می شوند.

موزه ۱٬۳۰۰ متر مساحت دار و اشیا اهدا شده و آستان مانند قالی، ظروف، سلاح‌ها، و برخی اشیاء و اجزاء معماری حرم مطهر مانند وسایل روشنایی و محراب‌ها و درهای حرم در آن دیده می شوند.

موزه های آستان قدس رضوی شامل ساختمان های مختلفی از جمله ساختمان موزه مرکزی، ساختمان موزه فرش، ساختمان موزه قرآن و نفایس، حمام مهدی قلی بیگ و موزه‌ ها و کتابخانه ‌های وابسته به آستان قدس می شود.

موزه نادری

موزه نادری

موزه نادری که یکی از محبوب ترین بخش های باغ نادری است، معرف آثار تاریخی ایی است که از دوره نادر شاه افشار به یادگار مانده اند.

در بخش بیرونی موزه، تندیس سنگی نادر شاه افشار سوار بر اسب به همراه چند  سربازش را می بینید که اثر زنده یاد استاد ابولحسن صدیقی است.

مطالب پرطرفدار سایت:  وکیل‌آباد‌ مشهد

در این موزه، دو تالار برای نمایش آثار گرانبها و تاریخی این مجموعه وجود دارد، که در تالار اول، می توانید مجموعه بی نظیری از سلاح ها، وسایل سوارکاری، زین اسب به جا مانده از دوره افشاریه تا قاجار را ببینید، و مهمترین عتیقه این موزه، شمشیر طلاکوب شده مخصوص نادر شاه است، که در روز تاجگذاری اش در دشت مغان به او هدیه داده شده و امروزه در میان آثار این موزه خودنمایی می کند.

در تالار دوم نیز، می توانید تابلوهایی که برای معرفی نادرشاه، آرامگاه نادری ، قصر خورشید و استادانی همچون ابولحسن صدیقی و کلنل محمد تقی خان پسیان نصب شده اند را ببینید.

موزه آیین های پهلوانی مشهد

موزه آیین های پهلوانی مشهد

مرشد علی اکبر قاسمی معروف به پهلوان رستم، آیین های پهلوانی از دیگر موزه های مشهد را افتتاح کرد.

اگر علاقه مند به ورزش های زورخانه ای هستید بازدید از این موزه برایتان بسیار جالب خواهد بود.

علی اکبر قاسمی علاوه بر کارهای افتتاح مجموعه گردآوری اشیا را نیز بر عهده داشته و می توان گفت بیشتر کارها را خودش به تنهایی انجام داده است.

او این اشیا را طی ۴۵ سال و سفر به اقصی نقاط مشهد و دیگر شهرهای کشور جمع آوری کرده است.

موزه ۲٬۰۰۰ متری شامل دو بخش می شود. بخش بزرگ تر آن موزه گود زورخانه و ورزش باستانی است که هنوز هم پهلوانان و ورزشکاران در آن ورزش باستانی را اجرا می کنند و تماشای آن ها شور و هیجان مخصوص  خود را دارد.

بخش دوم این مورد از موزه های مشهد نیز عیار خانه آن است و در آن لباس ها، عمس ها و وسایل قدیمی پهلوانان برای بازدید عموم قرار گرفته اند.

مطالب پرطرفدار سایت:  امامزاده سیدصدرالدین (ع) اردبیل

موزه توس

موزه توس

در ضلع غربی آرامگاه فردوسی، موزه ای برای معرفی شخصیت حکیم ابوالقاسم فردوسی، زنده نگاه داشتن آثار و ومعرفی آیین های سنتی، به همراه  ارزش های فرهنگی و تاریخی توس، برپا شد و امروز یکی از پر طرفدارترین موزه های مشهد است.

داخل این موزه، علاوه بر شاهنامه های قدیمی و نقاشی های قهوه خانه ای و داستان های شاهنامه ای، می توانید آثار تاریخی کشف شده از منطقه توس و لباس هاس رزمی کهن و آثار سنگی مربوط به دوره پیش از تاریخ مکشوفه و… را ببینید.

موزه نان مشهد

موزه نان در مشهد سال ۱۳۹۰ افتتاح شد و می توان آن را اولین موزه تخصصی کشور و خاورمیانه دانست.

در سراسر جهان ۱۳ موزه نان فعالیت دارند که مشهورترین هایشان در کشورهای آلمان، روسیه، برزیل، اسپانیا، لیتوانی و سوئیس هستند.

موزه آب مشهد

موزه آب مشهد به منظور آشنایی، شناخت و معرفی سدها، قناتها، آب انبارها، یخدان ها و سایر سازه های آبی قدیمی و تاریخی، توسط اداره آب منطقه، در بلوار سازمان آب احداث شده است.

با بازدید از این موزه، با معرفی مراحل گوناگون و چگونگی پیشرفت صنعت و سازه های آبی از گذشته تا امروز آشنا خواهید شد.