مسجد ایلچی

مسجد ایلچی

مسجد ایلچی

یکی از آثار بسیار زیبا و نفیس که در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده است،‌ مسجد ایلچی است.

این مسجد که در محله احمد آباد واقع شده است به لحاظ وجود خطوط بنائی بسیار زیبا و تزئینات پرکار از بناهای مشهور دوران صفویه است.

علت نامگذاری این مسجد به ایلچی این است که دختر نیکوکار یکی از صاحب منصبان شاه سلیمان به نام حکیم نظام الدین محمد که به ایلچی ملقب بوده است این مسجد را ساخته است.

کتیبه ای که در سردر مسجد است و با خط ثلث محسن امامی است مؤید این مطلب است.

تاریخ این کتیبه ۱۰۹۷ هجری قمری است.

مطالب پرطرفدار سایت:  پارک شهید چمران

در بالای سکوها مسجد و همچنین در داخل مقرنس های سردر مسجد ایلچی خطوط بنائی به چشم می خورد که در آنها استاد سازنده مسجد به نام محمد علی بن استاد علی بیک معرفی شده است.

در ایوان بزرگ جنوبی مسجد و در اطراف محراب هم خطوط بنائی زیبایی وجود دارد که تاریخ آن ۱۰۹۳ هجری است اما بر کتیبه داخل محراب با خط ثلث سفید بر زمینه کاشی لاجوردی آیات قرآن با تاریخ ۱۰۹۴ هجری و به امضاء محمد حسن امامی نوشته شده است.

در ایوان کوچک مسجد محراب بسیار زیبایی است که با خط ثلث سفید بر زمینه کاشی لاجوردی رنگ آیه ۴۵ سوره عنکبوت بر آن نوشته شده است.

مطالب پرطرفدار سایت:  روستای افجه

در حال حاضر این مسجد با یک صحن کوچک و یک ساختمان و محراب زیبا در عداد یکی از آثار بسیار جالب عصر صفوی است که در آن زمان به وسیله افراد خیر و نیکوکار ساخته شده است.

آنچه این مسجد کوچک را مورد توجه پژوهشگران و محققین قرار داده وجود خطوط بنائی زیبایی است که به وسیله استادان این هنر در گوشه گوشه این عمارت به چشم می خورد.