مدرسه صدر بازار

مدرسه صدر بازار

مدرسه صدر بازار

یکی از آثار بسیار نفیس و مشهور دوران قاجار در اصفهان مدرسه صدر است که در بازار بزرگ اصفهان واقع شده است.

این مدرسه که از زمان احداث تا کنون پیوسته دائر بوده و محل تدریس علماء و دانشمندان طراز اول اسلام بوده است از آثار مرحوم حاج محمد حسین خان صدر اصفهانی است.

صدر اصفهانی از رجال بزرگ و نیکنام اوایل عصر قاجار است که در زمان حکومت اصفهان و در دورانی که صدر اعظم ایران بود به دلیل علاقه بسیار به شهر اصفهان و میراث های فرهنگی علاوه بر تعمیر و مرمت بناهای زمان صفویه و نجات بسیاری از آن ها از انهدام و نابودی قطعی؛ در اصفهان آثاری ساخت که یکی از آن ها به مدرسه صدر بازار معروف است.

مطالب پرطرفدار سایت:  غار خون فوشه

در قسمت فوقانی سردر مدرسه صدر با خط نستعلیق سفید بر زمینه مشکی معرق جمله “بسم الله الرحمن الرحیم” و عبارات دیگر مذهبی نوشته شده است.

خطاط این کتیبه عبدالجواد خطیب است.

در سردر مدرسه نیز اشعاری به خط نستعلیق سفید بر زمینه مشکی معرق نوشته شده که تاریخ آن ۱۳۴۲ هجری قمری است.

سراینده این اشعار مرحوم جلال همائی است.

بر سنگاب نفیس و زیبای مدرسه نیز کتیبه ای به خط نستعلیق برجسته با تاریخ ۱۲۷۵ هجری قمری وجوددارد.

در سردر کتابخانه نیز با خط نستعلیق سفید بر زمینه کاشی خشت لاجوردی نام بانی کتابخانه، آیت اله خراسانی و تاریخ ۱۳۶۴ هجری قمری نوشته شده است.

مطالب پرطرفدار سایت:  مقبره بابا رکن الدین

آنچه مدرسه صدر را در عداد مدارس معروف اصفهان معرفی می کند علاوه بر معماری زیبای دوران قاجار وجود دانشمندان بزرگی همچون مرحوم جهانگیرخان قشقایی و آیت اله دهکردی و آیت اله شمس آبادی و دیگر روحانیون برجسته ای است که در این نهاد عظیم دینی و فرهنگی به تدریس اشتغال داشته اند.

ذکر این نکته مناسب است که مدرسه صدر در زمانی در اصفهان ساخته شد که شهر اصفهان پس از حملات افغان ها و تغییر پایتخت از عظمت دوران صفوی عاری گردیده بود به طوری که ساخت مساجدی همچون مسجد سید و مسجد حاج محمد جعفر آباده ای و مدارسی مانند مدرسه صدر شروع مجدد عظمت اصفهان به شمار می رود.