قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها قشم داستان جالبی دارد ، در سال ۱۵۰۶ “آلفونسو آلفوکرک” دریاسالار معروف پرتغالی بر حسب اتفاق با خلیج فارس و نواحی اطراف آن آشنایی پیدا کرد.

وی چند سال بعد به هرمز حمله کرد و جزیره را به تصرف درآورد و حاکم هرمز را مجبور به پرداخت خراج به پرتغال کرد.

در این دوره از هرمز به عنوان شهری زیبا، پررونق و آسوده نام برده شد است.

تسلط پرتغالی ها بر هرمز ادامه داشت و در همان هنگام آلفوکرک دستور ساخت قلعه های مستحکمی را داد تا برای حفاظت از نظامیان پرتغالی در برابر شورش احتمالی بندرنشینان ایرانی ساخته شده شوند.

مطالب پرطرفدار سایت:  تپه یوزباشی

این دژها به “قلعه پرتغالی ها قشم” معروف است.

قلعه‌ پرتغالی‌ها تقریباً در بیشتر مناطق حاشیه خلیج فارس وجود دارد، در بندر قشم، کنگ، در عمان، در رأس الخیمه، در قشم، در جزیره هرمز، وجاهای دیگر.

این قلعه‌ها با پلان چهار ضلعی نامنظم، دارای دیوارهای به قطر حدود ۳/۵ متر و برج‌هایی به ارتفاع حدود ۱۲ متر در چهار گوشه قلعه‌است.

این قلعه قشم شامل انبارهای اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی، تالار است.

کلیسای بعضی از این قلعه‌ها، دارای دو ردیف ستون‌های سنگی دایره‌ای شکل با قوس‌های زیبایی از سنگ‌های مرجانی تراش خورده‌است.

قلعه‌های پرتغالی‌ها یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان است.

مطالب پرطرفدار سایت:  کاخ مرمر

قلعه پرتغالی ها قشم کجاست؟

قلعه در منطقه شمالی قشم قرار دارد و برای رفتن به آن باید به سمت بندر لافت حرکت کنید؛ اگر وسیله نقلیه شخصی ندارید می توانید از تاکسی های محلی یا سرویس های هتل ها استفاده کنید؛ بازدید از این قلعه محدودیتی ندارد و تنها سعی کنید فصل تابستان نه تنها به قلعه بلکه به قشم نیز نروید چون دمای هوا بالاست و تحمل آن ممکن است برای افراد غیر بومی سخت باشد.