روستای نازدشت

روستای نازدشت

روستای نازدشت

نازدشت به معنی دشت وسیع وکویری است که از روستاهای دشت حسین آباد غیناب ، واقع در دهستان مومن آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان سربیشه می باشد که در جنوب شرقی شهرستان سربیشه در ۵۰کیلومتری این شهرستان و۱۱۰کیلومتری مرکز استان ( شهرستان بیرجند ) با جمعیت بالغ بر ۸۶۰ نفر ، قرار دارد.

کند رود سیاه آب در جنوب شرقی و حسین آباد غیناب در شمال شرق و روستای پرونگ و قلعه سرخ و شاخوش خان در غرب نازدشت واقع گردیده است.

کوه های هم جوار آن کوه معروف زلزله که در ۱۵ کیلومتری وکوه غنبرکشته در ۸کیلومتری آن می باشد.

مطالب پرطرفدار سایت:  مسجد هفشویه

دو رود فصلی به نامهای بهامورس و قلعه سرخ در مسیر کوهای حسن کلنگی و نازدشت جریان دارد.

از آنجاکه شهرستان سربیشه یکی از قطب های استقرار عشایر در استان خراسان جنوبی به شمار می آید از حدود ۱۰ سال قبل ۶ طایفه عشایری به نام های : کرد ، آذری ، نادی ، ملکی ، سلیمانی و محمد ابولی در روستای نازدشت اسکان یافته اند.

شغل اکثر افراد روستا برپایه کشاورزی و دامداری است که به فعالیت های اقتصادی دیگری چون زراعت ، باغداری ، صنایع دستی اشتغال دارند.

در بخش دامداری عمده تولیدات آنان شامل تهیه مواد لبنی ، گوشت ، پشم و مو بوده است که از پشم ومو با روش های سنتی نخ مورد نیاز تولیدگلیم ، جاجیم و قالیبافی را تهیه می کنند ، در بخش زراعت عمده تولیدات آنان شامل گندم ، جو ، چغندرقند ، یونجه ، چغندرعلوفه ای ، هندوانه وخربزه می باشد .