روستای افین

روستای افین

روستای افین

روستای افین از مراکز مهم تاریخی شهرستان قاین در ۸۵ کیلو متری جنوب شرقی قاین در فاصله ۱۷ کیلومتری زهان قرار گرفته است فاصله آن تا مرکز استان خراسان جنوبی حدود ۱۲۰ کیلومتر است.

وجود چندین اثر تاریخی از جمله مسجد جامع، قلعه، بافت تاریخی، کاروانسرا، آسیاب های آبی، برج ها، حوض ها و… مجموعه ای از جاذبه های تاریخی را درخود گنجانده است که به دلیل قرار گرفتن در حاشیه ارتفاعات و همجواری با درختچه های زرشک مجموعه بی نظیری از جاذبه های مختلف را با خود به همراه دارد.

آب و هوای منطقه بر خلاف سایر مناطق خشک و نیمه خشک ، آب و هوایی نسبتا خنک و تابستانهای دلنشین دارد و به دلیل قرار گرفتن بین دو رودخانه محلی آباد و خوش نشین است.

مطالب پرطرفدار سایت:  باغلارباغی

بدون شک یکی از مناطق زیبا و دلنشین طبیعی از نظر تعدد درختان و سرسبزی، روستای افین است.

روستای افین در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۴۵ دقیقه شرقی و در عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۳۱ دقیقه شمالی در ارتفاع ۱۴۱۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و گردشگری این روستا از نوع تاریخی، فرهنگی، مذهبی و جغرافیای طبیعی(کشاورزی) می باشد.

تیپ روستا دارای بخش قدیمی و بافت جدید است.

در بافت قدیمی منازل حالت فشرده و متمرکز دارد که آثار تاریخی را در خود جای داده است.

یکی از جنبه های دیدنی و سرسبز روستا، باغستان روستا به طول تقریبی ۱۵ کیلومتر است.

مطالب پرطرفدار سایت:  بابلرود

نمای درختان بیشمار زرشک در ۴ فصل سال، بسیار زیبا و دلنشین است.

در کنار بخش جنگلی و درختی افین، بخش وسیعی نیز به کشت یونجه و چغندر برای تأمین خوراک دام ها اختصاص دارد که در کنار باغ ها و چسبیده به آن ها وجود دارد.

روستای افین حدود ۴۵۰ خانوار و ۱۵۰۰ نفر جمعیت دارد.

از صنایع دستی این روستا می توان به انواع قالی و قالیچه ، توبافی ، پارچه بافی و نیز انواع پارچه های کرباسی که از آن لباس و پوشیدنی تهیه می کنند ، اشاره کرد.

حمدالله مستوفی حدود ۷۰۰ سال پیش از افین دیدن کرده و زیبایی مسجد جامع این شهر را در کتاب نهضت القلوب ستایش کرده است .