خانه شیخ الاسلام و شرکاء

خانه شیخ الاسلام و شرکاء

خانه شیخ الاسلام و شرکاء

این خانه که به عنوان یک اثر بسیار زیبا با معماری خاص دوره قاجار، جزئی از مجموعه خانه های شیخ الاسلام است که از نظر معماری دارای دو جبهه ساختمان در شمال و جنوب است.

قسمت جنوبی که مهمترین بخش خانه می باشد دارای یک ایوان با سقف مقرنس کاری و تزئینات نقاشی گل و بوته و دو ستون و یک حوض سنگی در وسط ایوان می باشد.

در این ایوان ۲ عدد پنجره مشبک چوبی بسیار زیبا با شیشه های رنگی و دیوارهائی که با نقاشی و گچبری تزئین شده اند به زیبائی خانه می‌افزایند.

مطالب پرطرفدار سایت:  تپه کلورز

اتاق کوچکی که در عقب این ایوان وجود دارد با مجموعه‌ای از هنر گچبری و مقرنس کاری یکی دیگر از قسمت های بسیار جالب خانه می باشد.

در سال های قبل از انقلاب به علت عدم توانائی مالکین در حفظ و نگهداری آن به لحاظ جلوگیری از تخریب و انهدام بنا و همچنین به دلیل زوال تدریجی تزئینات قابل توجه معماری، ساختمان خانه شیخ الاسلام در اختیار وزارت فرهنگ و هنر وقت قرار گرفت.

از همان زمان اقدامات مرمتی به خصوص در قسمت تزئینات و ساخت درهای مشبک به وسیله استادکاران متخصص آغاز شد.

متأسفانه در سال ۱۳۶۵ این خانه مورد بمباران قرارگرفت و قسمت جنوب شرقی بنا آسیب های جدیدی دید که عملیات بازسازی و مرمت آن به سرعت انجام گرفت.

مطالب پرطرفدار سایت:  شاندیز

خانه شیخ الاسلام با مساحت ۱۴۵۵ متر مربع از خانه های زیبای اصفهان به شمار می رود که واحدهای صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در آن مستقر هستند.

آدرس : چهارراه تختی کوچه هتل پرشیا