جاذبه‌های گردشگری گلپایگان

جاذبه‌های گردشگری گلپایگان

جاذبه‌های گردشگری گلپایگان

گلپایگان شهری در استان اصفهان ایران است که در فاصله ۳۵۲ کیلومتری تهران و ۱۵۶کیلومتری شمال غربی اصفهان قرار دارد.

سلسله کوه‌های مرکزی و رود قبله، که از کوه‌های اطراف این شهر سرچشمه می‌گیرد، از این شهر می‌گذرد و مابین شهرهای خوانسار، نجف‌آباد، خمین و میمه جای گرفته است.

گلپایگان شهری است با فرهنگ کهن، پرداخته همای دختر بهمن (سمره، چهره آزاد)، از سلسله کیانیان، که دراصل نامش، وردپاتکان (سرزمین گلُ سرخ) بوده‌است.

بسیاری از باستان شناسان شهر گلپایگان را از جاذبه‌های مهم در استان اصفهان به شمار می‌آورند و تحقیقات نشان داده است که این شهر در دوران حکومت کیانیان وجود داشته است و قدمت آن به دوران نوسنگی و پارینه سنگی میانه تعلق دارد.

به همین دلیل مکان‌های دیدنی گلپایگان دارای اهمیت است.

نام قدیمی و تاریخی شهر گلپایگان سرزمین گل‌های سرخ و وردپاتکان بوده است و در برخی از آثار نیز بیان شده است که این شهر توسط یک بانوی بزرگ ایرانی همای چهرزاد، بنا شده است و نام چهرزادگان بر آن نهاده شده است.

مطالب پرطرفدار سایت:  جاذبه‌های گردشگری اهر

 

بقعه امامزادگان هفده تن:

بقعه امامزادگان هفده تن از جاذبه‌های مذهبی در گلپایگان است و در دوران صفویه بنا شده است با وارد شدن به این بقعه شما شاهد معماری بی نظیر از از غرفه ها، گلدسته، گنبد و کتیبه هستید.

در این بنا ظرافت معماری خاصی به کار رفته است که در کنار اهمیت مذهبی این بنا به چشم می‌آید.

گلپایگان

بقعه امامزادگان هفده تن

 

روستای وانشان:

این روستا از جاذبه‌های طبیعی و مکان‌های دیدنی گلپایگان است که از نواحی اطراف به مزرعه امیریه متصل می‌گردد در این روستا وجود امامزاده، چشمه و مناظری از طبیعت توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند همچنین در آن آثار ارزشمند تاریخی یافت شده است.

گلپایگان

روستای وانشان

 

کبوترخانه گلپایگان:

این منطقه که دارای معماری جالبی از خشت است به کبوترخانه شناخته می‌شود این بنا توسط کشاورزان این منطقه احداث شده است تا با استفاده از کبوتران اطراف و جمع آوری آن‌ها در مزرعه میزان آفات را کاهش دهند و در پایان نیز از فضولات آن برای کود استفاده می‌کنند.

کبوتر خانه گلپایگان

کبوتر خانه گلپایگان

 

مطالب پرطرفدار سایت:  جاذبه‌های گردشگری هویزه

مسجد گلپایگان:

مسجد گلپایگان در دوران سلجوقیان ساخته شده است و در گذشته به مسجد سلجوقی شهرت داشته است کتیبه‌ای که بر روی سردر این مسجد گذاشته شده است به خوبی نام معمار و سال احداث آن را حک کرده است.

مسجد گلپایگان

مسجد گلپایگان

 

بازار چهارسوق:

این بازار از دیگر جا‌های دیدنی شهر است و به عنوان یک بازارچه سنتی شناخته می‌شود با وارد شدن به بازارچه بخش‌های مختلفی از بازار کوزه گر، گیوه دوزان، مسگرها، فرش فروشان و … را مشاهده خواهید کرد.

بازار چهارسوق

بازار چهارسوق

 

دریاچه سد گلپایگان:

این سد ارزشمند در سال ۱۳۲۳ شمسی بنا شده است و یک روش سنتی برای احداث سد است که موجب افزایش حجم آب ذخیره‌ای شده است و برای کشاورزان بسیار سودمند است.

دریاچه سد گلپایگان

دریاچه سد گلپایگان

 

ارگ گوگد:

ارگ گوگد یک ارگ تاریخی است و قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش باز می‌گردد که بیان می‌شود بخشی از این ارگ به عنوان مهریه همسر علیخان در نظر گرفته شده است در این ارگ بخشی از آن دارای کاروانسرا است و دارای شاه نشین و بخش‌های مختلف دیگری است.

ارگ گوگد

ارگ گوگد

 

مطالب پرطرفدار سایت:  جاذبه‌های گردشگری ملایر

مناره گلپایگان:

این مناره یک اثر تارخی است که با ارتفاع ۸۸ متر بنا شده است و در زمان سلجوقیان آن را احداث کرده اند کتیبه‌ای که بر سردر این مناره قرار دارد کوفی است و آیاتی از قرآن بر آن حک شده است درون این مناره با ۶۴ پله قابل مشاهده است.

مناره گلپایگان

مناره گلپایگان

 

امامزاده سید السادات:

این امامزاده از دیگر مکان‌های دیدنی گلپایگان است و در قرن ۸ هجری قمری ساخته شده است این امامزاده نیز معماری مشابه دیگر امامزاده‌ها در این شهر دارد و از بخش‌های مختلف غرفه، سنگ نبشته، ایوان، گنبد، گلدسته و حیاط تشکیل شده است و دارای معماری خاص و ایرانی است.

امامزاده سید سادات

امامزاده سید سادات

 

شهر کهن گلپایگان شهری است که مورد تحسین بسیاری از گردشگران است و جاذبه‌های دیدنی آن بسیار مختلف است در این شهر وجود زیارتگاه‌های مذهبی گوناگون از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری شهر به شمار می‌روند که حجم زیادی از توریستان را در اصفهان به خود اختصاص می‌دهد و به لحاظ میراث فرهنگی ملی نیز ارزشمند است.