تبریز شهر هزار سوغات

تبریز شهر هزار سوغات

تبریز شهر هزار سوغات

شهر تبریز یکی از مکان های گردشگری، توریستی، قدیمی و در عین حال تاریخی کشور است که در آن می توان مکان های دیدنی مختلفی را مشاهده کرد.

شهر تبریز با قدمتی بیش از ۳۵۰۰ سال،مرکز استان آذربایجان شرقی ، با ۲۱۶۷ کیلومترمربع مساحت و با حدود دو میلیون نفرجمعیت، بزرگترین شهر شمال غرب کشور و سومین شهر بزرگ ایران بعد از تهران و مشهد میباشد.

تاریخچه تبریز

تبریز در زمان صفویان پایتخت ایران و پنجمین شهر بزرگ جهان شناخته میشد و همچنین بزرگترین، مهمترین و متجددترین شهر ایران در عصرقاجار بود.

این شهر پایتخت سیاسی ایران در زمان خوارزمشاهیان، ایلخانان، چوپانیان، جلایریان، اتابکان، تیموریان، قره قویونلو، آق قویونلو، صفویان و پایتخت دوم (ولیعهد نشین) قاجاریان محسوب میشد.

آب و هوای تبریز

آب و هوای تبریز، کوهستانی و سرد و خشک است.

این شهر تابستان‌های معتدل، بسیار خشک و کم‌باران و زمستان‌های سرد و طولانی دارد.

میانگین بیش‌ترین دمای تبریز در تیرماه، گرم‌ترین ماه سال، به ۲۵ درجه‌‌ی سانتیگراد می‌رسد و در دی‌ماه، سردترین ماه سال، متوسط دما ۲- درجه‌ی سانتیگراد است.

میانگین بارندگی سالیانه در تبریز حدود ۳۳۰ میلی‌متر است که عدد کوچکی‌ست و بیش‌ترین بارندگی با ۱۲۱ میلی‌متر در فصل بهار اتفاق می‌افتد.

فصل یخبندان از اوایل ماه آذر آغاز می‌شود و تا اواخر ماه فروردین ادامه پیدا می‌کند.

تعداد روزهای یخبندان تبریز در طول سال، به‌طور میانگین به ۱۰۸ روز هم می‌رسد.

در تابستان مسافران زیادی با تور تبریز به این شهر سفر میکنند.

جاذبه های گردشگری تبریز

بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز

مجموعه تاریخی بازار تبریز وسعتی حدود یک کیلومتر مربع دارد.

این بازار به بخش‌های متعددی از قبیل تیمچه، دالان، سرا و… تقسیم‌بندی شده است.

در مجموع در این بازار بیش از ۵۰۰۰ مغازه در قالب ۴۰ صنف مختلف مشغول فعالیت هستند.

راسته‌های معروف این مجموعه عبارتند از: بازار امیر، بازار کلاه‌دوزان، بازار شیشه‌گرخانه، بازار حرم‌خانه، بازار کفاشان، بازار حلاجان، بازار صادقیه، بازار یمنی دوز و راسته بازار.

در گذشته رسم بر این بود که بازرگانان زمانی که از سفرهای تجاری خود بازمی‌گشتند به همراه مال‌التجاره خود به کاروانسرا رفته و در آنجا استراحت می‌کردند.

پس از آن در سراهای بازار که در حقیقت حیاط‌هایی روباز ولی کوچک‌تر از کاروانسرا بودند اجناس خود را برای فروش عمده عرضه می‌کردند.

مسجد کبود یا مسجد جهانشاه

مسجد کبود

مسجد کبود تبریز یکی از مساجد تاریخی تبریز بشمار می رود و قدمت آن به دوران حکمرانی قراقویونلوها در قرن نهم هجری باز می گردد.

این مسجد بنایی تاریخی است که حین گشت و گذار در تبریز نظر هر بازدیدکننده ای را به خود جلب می کند.

هنگامی که به درون مسجد قدم می گذاریم، معماری ایرانی – اسلامی آن احساسی لذت بخش و بی مثال را در وجودمان جاری می کند؛ با این وجود که چیزی از زیبایی آن باقی نمانده، اما قدمت و ارزش تاریخی آن کاملا قابل لمس است.

مسجد کبود با عنوان «فیروزه ی اسلام» شهرت یافته ‌است و سبک معماری آن آذری می باشد.

ارگ تبریز (علیشاه)

ارگ تبریز

در قلب شهر تاریخی تبریز، بقایای بسیاری از بناهای تاریخی را می توان پیدا کرد؛ سازه هایی که در دوران مختلف ساخته شده و بر غنای تاریخی و معماری این شهر زیبا افزوده اند.

یکی از معروفترین این بناها ارگ علیشاه بود که در سده هشتم هجری در میان بافت تاریخی تبریز و میدان قدیم آن، قامت راست کرد و بر شکوه و جلال آن افزود.

البته آنچه که اکنون در تبریز مشاهده می شود، تنها بازمانده های ایوان جنوبی سازه علیشاه است که با ۳۳ متر ارتفاع، تنها گوشه ای از عظمت بنای اولیه را نشان می دهد.

روایت های متفاوتی از هدف ساخت این بنا وجود دارد؛ برخی دلیل ساخت آن را ایجاد مسجدی عظیم به دستور تاج الدین علیشاه گیلانی (وزیر مقتدر سلطان محمد خدابنده الجایتو، که بیشتر به نام جیلانی معروف است) در دوره ی ایلخانی می دانند.

اما برخی بر اساس تحقیقات دیگری که بر پایه کاوش های دکتر سرفراز انجام شده، سازه کنونی ارگ را نه یک مسجد که یک آرامگاه می دانند.

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز را می توان یکی از قدیمی ترین بنای تاریخی تبریز دانست که  در زلزله سال ۱۱۹۳ هجری قمری آسیب فراوان دید و پس از آن در دوره های مختلف از جمله دوره قاجار به دفعات مرمت و بازسازی شد.

اما چیزی که ما شما را به بازدید از آن دعوت می نماییم دو سنگ نوشته تاریخی است که اولی بر دیواره پایه غربی طاق میانی نصب گردیده و گویای رویای شاه طهماسب اول صفوی است.

مطالب پرطرفدار سایت:  جاذبه‌های گردشگری آرادان

می گویند وی حضرت ولی عصر (عج) را در خواب دیده و آن حضرت وی را به لغو مالیات و احسان و گذشت درباره مردم امر فرموده اند.

سنگ دیگر بر بالای سردر شمالی نصب شده که فرمان شاه سلطان حسین صفوی را به رستم خان سالار سپه و بیگلربیگی آذربایجان روایت می کند که در آن به بستن قمارخانه ها و روسپی خانه ها و چرس فروش ها و اجرای حد شرعی اشاره کرده است.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان یکی از موزه‌های تبریز و یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران است.

این موزه دقیقاً در کنار مسجد کبود واقع شده است.

موزه آذربایجان، پس از موزه ملی ایران، دومین موزه باستان‌شناسی ایران است که آثار تاریخی و هنری بسیار ارزشمندی از دوران اسلام و پیش از اسلام در آن قابل بازدید است.

بازدید از موزه آذربایجان به دو دلیل توصیه می‌شود: ۱) این موزه همواره در لیست برترین جاذبه‌های گردشگری تبریز قرار دارد؛ ۲) در مرکز و نزدیکی بسیاری از مکان‌های گردشگری برتر تبریز واقع شده است.

موزه آذربایجان مجموعه‌ای بسیار ارزشمند از سکه‌های قدیمی، کتاب‌های سه هزار جلدی و مجسمه‌های مفهومی و هنری را در خود جای داده است.

مقبره الشعرا

مقبره‏ الشعرای تبریز در محله‏ سرخاب (خیابان ثقه الاسلام) و ضلع شمالی بقعه‏ سید حمزه واقع است.

بنای معظم یابود زیبایی با تاسیسات گردشگری با طرحی از معمار معاصر توسط محمد فرزان مهر در این محل ایجاد گردیده که آرامگاه ۴۰۰ نفر از مفاخر فرهنگی تبریز در آن قرار دارد.

از گورستان تاریخی مقبره‏ الشعرا، تا قبل از قرن هشتم نامی برده نشده و قدیمی‏ترین تذکره‏ فارسی (لباب ‏الالباب ـ محمد عوفی) که ظاهراً در سال ۶۱۸ هجری‌قمری تالیف شده و شامل شرح حال شاعران قدیم مانند خاقانی، ظهیرالدین فاریابی و … است، نامی از این مکان برده نشده است.

قدیمی‏ترین کتابی که نام مقبره ‏الشعرا در آن آمده، نزهه القلوب اثر حمدالله مستوفی می باشد که در سال ۷۴۰ هجری‌قمری تالیف شده است.

پارک ایل گلی

ایل گلی یا شاه‌گلی زیباترین و مهم‌ترین تفرجگاه‌ شهر تبریز است که در جنوب شرق آن و در ۷ کیلومتری مرکزشهر واقع شده‌ است.

این مکان در زمان آق‌ قویونلو ها ایجاد شده و در دورهٔ صفویان گسترش یافته‌ است.

عمق دریاچهٔ شاه‌ گلی ۱۲ متر بوده و در محوطهٔ آن قایقرانی انجام می‌شود.

همچنین شهربازی (لوناپارک) و نیز اقامتگاههای متعددی در داخل این گردشگاه وجود دارد.

با احداث هتل پارس ایل گلی، این گردشگاه جنبهٔ جهانی پیدا کرده‌است.

روستای کندوان

روستای کندوان

روستای کندوان در دامنه سر سبز سلطان داغی، در ۱۸ کیلومتری جنوب اسکو و ۶۲ کیلومتری جنوب غربی تبریز قرار دارد

از آن جا که در دل صخره ها ساخته شده است، به روستای صخره ای ایران مشهور است.

این روستا هم به عنوان یک اثر بسیار ارزشمند در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و هم شهرت جهانی دارد و تنها روستای صخره ای در جهان است که در حال حاضر در آن سکونت می شود.

کلیسای استفانوس مقدس

کلیسای استفانوس مقدس یا کلیسای سن استپانوس، دومین کلیسای مهم ارمنی‌های ایران است که از نظر اهمیت بعد از قره‌کلیسا قرار می‌گیرد.

این بنا در استان آذربایجان شرقی در ۱۷ کیلومتری غرب شهر جلفا و در فاصله ۳ کیلومتری کرانه جنوبی رودخانه ارس در محلی به نام «قزل وانک» (صومعه سرخ) واقع شده‌است.

این کلیسا در سده نهم میلادی ساخته شده‌است ولی به علت زلزله دچار آسیب‌های جدی شده بود که در دوران صفویه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

پارک کوهستانی عون بن علی

پارک کوهستانی عون بن علی در قسمت شمالی شهر تبریز واقع شده است و یکی از زیبا ترین جاذبه های تفریحی موجود در این شهر به شمار می آید.

پارک کوهستانی عون بن علی بر روی رشته کوهی به نام عینالی قرار دارد و گردشگران تور تبریز می توانند با ماشین شخصی و یا تاکسی دربست خود را به این تفرجگاه برسانند.

پارک عون بن علی در واقع مجموعه ای از جاذبه های گردشگری و تفریحی می باشد که برخی از این جاذبه ها عبارتند از بقعه عون بن علی، برج یادمان شهدای گمنام، تله کابین تبریز، زیپ لاین، دریاچه داغ گلی و غیره را در خود جای داده است.

سوغات تبریز

خوراکی ها

رشته‌ ختایی

رشته‌ ختایی

این نوع شیرینی یکی از سوغات تبریز در ماه مبارک رمضان است که در کشورهایی مانند ترکیه با نام تل کادایف شناخته می‌شود.

برای تهیه این نوع شیرینی از یک نوع رشته پخته شده استفاده می‌شود همچنین به یاد داشته باشید ممکن است که این نوع شیرینی را باقلوای رشته‌ای نیز بنامند.

مطالب پرطرفدار سایت:  آمستردام ونیز شمال اروپا

مواد اولیه مورد استفاده در این نوع شیرینی عبارتند از: “پودر گل محمدی، گلاب، دارچین، زنجبیل، کره تازه، پودر قند، رشته‌های مخصوص و مغزیجاتی مانند گردو و پسته”  وجود چنین مواد مغذی در این شیرینی‌ها باعث شده است که علاوه بر مزه بسیار خوب، ارزش غذایی بالایی نیز داشته باشد.

لوز تبریز

شیرینی لوزی یکی از شیرینی های سنتی و محبوب ایرانی‌هاست که ریشه آن به تبریز بر می گردد.

شیرینی لوز در بسیاری از نقاط ایران و به خصوص آذربایجان‌ به عنوان شیرینی  بایرام (عید نوروز یا عید تحویل سال) استفاده می شود.

چوروتمه

چوروتمه، یکی از شیرینی‌های بسیار قدیمی تبریز است که شاید کمی هم سخت آن را پیدا کنید؛ چرا که جزو شیرینی‌های کمیاب به شمار می‌رود.

اگر کمی در بازار تبریز بگردید، می‌توانید طعم این شیرینی خوشمزه را نیز بچشید.

اریس

شیرینی اِریس یا ریس که در زبان محلی به آن سوت شیرینی‌سی می‌گویند، یکی از خوشمزه‌های تبریز است که از شیر، شکر، وانیل، پسته و کاکائو تشکیل می‌شود.قطعا وقتی به خطه آذربایجان سفر می‌کنید، یکی از جاذبه‌های فرهنگی شهرهای مختلف این خطه خوراک و شیرینی‌های سنتی آن است.

باقلوای تبریز

باقلوا شیرینی اصیل ترک‌ها و ترکمن‌های آسیای میانه است که که نسخه‌ی ایرانی آن از سوغاتی‌های تبریز است که با کیفیت بسیار بالایی تولید و عرضه شده و طرفداران بسیار زیادی دارد.

این شیرینی بعد از پخت به نوعی شربت لزج آغشته می‌شود و به همین دلیل بسیار شیرین است.

هل، گلاب، شیر، آرد و زرده‌ی تخم‌مرغ و پسته از جمله موادی است که در تهیه‌ی آن به کار برده می‌شود.

نوقا

نوقا

نوقا تبریز که محلی‌های به آن لوکا می‌گویند یک جور شیرینی است که در جای جای جهان و ایران به سبک‌های مختلف در طعم‌های گوناگون تهیه می‌شود.

یکی از معروف‌ترین انواع نوقا، گز اصفهان است.

حتی بر طبق تعریف اروپایی این شیرینی، می‌توان سوهان قم و کاشان را نیز نوعی نوقا به حساب آورد.

نوقای تبریز را با سفیده تخم مرغ، شکر، گردو،عسل، وانیل  و گاهی نان میکادو تهیه می‌کنند.

البته با افزودن طعم‌دهنده‌های دیگر یا آجیل‌های مختلف، انواع مختلفی از نوقا را می‌توان تهیه کرد.

صنایع دستی

چرم تبریز

چرم تبریز به دلیل کیفیت بالایی که دارد، میتواند با تولید کنندگان چرم در خارج از کشور نیز رقابت کند.

به گونه‌ای که امروز شاهد صادرات محصولات چرمی تبریز به خارج از کشور نیز هستیم.

زمانی که شما صنایع دستی چرمی را به عنوان سوغات برای آشنایان خود می آورید، علاوه و بر زیبایی و کیفیت میتوانید حس خوبی که صنایع دستی برای شما به همراه می آورند را به عزیزان خود هدیه دهید.

قلم زنی

قلم زنی یکی از هنرهای سنتی رایج در ایران است که از آن برای کنده کاری و نقش اندازی بر روی ظروف برنج، نقره طلا و مسی استفاده می‌شود.

این هنر در ایران بر پایه دو سبک بنا شده است که عبارتند از سبک اصفهانی و سبک تبریزی؛ در سبک تبریزی هنرمندان با استفاده از حرکت و فشار مچ دست نقش های موجود بر روی ظروف را به وجود می‌آورند، به همین دلیل ما شاهد این هستیم که آثار قلم زنی به روش تبریزی دارای برجستگی‌های محکم تری هستند که همین به افزایش ظرافت این آثار هنری کمک کرده است. آثار قلمزنی می‌توانند یکی از ماندگارترین سوغات تبریز باشند.

منبت کاری

منبت کاری

منبت کاری یکی از هنرهای دستی در سراسر ایران است که بسته به منطقه جغرافیایی، می تواند دارای انواع مختلفی باشد.

همین باعث شده است که یکی از سوغات تبریز منبت کاری های تهیه شده توسط هنرمندان تیزبین این شهر باشد.

منبت کاری‌ها علاوه بر این که جلوه بسیار زیبایی دارند، می‌توانند برای تزیین ظروف مختلف مورد استفاده قرار بگیرند و شما می توانید این صنایع دستی را برای عزیزان خود به عنوان سوغات بیاورید.

این نکته بسیار مهم را در نظر داشته باشید که قیمت منبت کاری ها با توجه به چوب مورد استفاده و استادی که بر روی آن چوب کار کرده می تواند متفاوت باشد.

قالی تبریز

فرش تبریز یکی از انواع قالی‌های ایرانی است.

این شهر یکی از مهم‌ترین مراکز بافت قالی در ایران است و قالی‌های بافت آن از تنوع و گوناگونی بسیاری برخوردارند.

تبریز، در حال حاضر از سوی «شورای جهانی صنایع دستی» به عنوان «شهر جهانی بافت فرش» انتخاب شده است.

ورنی تبریز

ورنی بافی نام یکی از صنایع دستی تولید شده در تبریز می‌باشد که کمتر از بقیه موارد این منطقه شناخته و مورد توجه قرار گرفته است.

مطالب پرطرفدار سایت:  جاذبه‌های گردشگری شیروان

ورنی در اصل نوعی فرش بدون پرز است که دارای زیبایی منحصر به فردی می‌باشد.

قدمت هنر ورنی بافی در استان آذربایجان شرقی به چند صد سال پیش بازمیگردد و تولید کنندگان این صنایع دستی که می تواند یکی از منحصر به فرد ترین سوغات تبریز باشد، توسط زنان عشایر در این منطقه بافته میشود.

سفال و سرامیک

سفال و سرامیک در تبریز به عنوان یکی از قدیمی ترین سوغات این شهر به شمار می‌آید.

دلیل بالا بودن کیفیت سفال و سرامیک تولید شده در این شهر وجود خاک مرغوب در این منطقه می‌باشد و همین باعث شده است که شما به عنوان سوغات تبریز به توانید ظروف سفالی و سرامیکی تولید شده در این شهر را برای آشنایان و نزدیکان خود ببرید.

غذاهای سنتی تبریز

کوفته تبریزی

بدون شک معروف ترین غذای تبریز، کوفته های خوشمزه اش است.

در زمان های قدیم پخت این غذا کمی متفاوت از امروز بود؛ در آن زمان برای این غذا از گوشت چرخ کرده استفاده نمی شد برای همین گوشت باید آنقدر کوبیده می شد تا له شود و در حین کوبیدن، لپه و سبزیجات هم با آن ترکیب می شد.

سبزیجات عطر خوشایندی را به این کوفته ها می دهند و کاری می کنند که حتما به سراغ کوفته ی دوم و سوم هم بروید!

در داخل کوفته ها مواد دیگری مثل گردو، آلو، زرشک، پیاز سرخ شده و گاهی تخم مرغ آب پز هم ترکیب می شود و در آخر در سس گوجه فرنگی و زعفران می پزند.

پیشنهاد می کنیم اگر گذرتان به شهر دوست داشتنی تبریز افتاد حتما به یک رستوران محلی بروید و طعم خوشایند این کوفته ها را امتحان کنید.

کوکوی لوبیا سبز

ارادت ویژه شمال غربی‌نشینان ایران زمین به لوبیا سبز به قدری است که به انواع و اقسام روش‌ها در خورشت‌ها، کوکوها و… لوبیا سبز را می‌پزند و نوش‌جان می‌کنند.

لوبیا سبز منبع غنی پتاسیم و دوست خوب مفاصل شماست.

سیلسیوم موجود در آن علائم یائسگی در زنان را کم می‌کند و استخوان‌های شما را استحکام می‌بخشد.

آش میوه

آش میوه

اهالی تبریز آش‌های متنوعی درست می‌کنند و شاید در هر محله‌ای، تعبیر آن‌ها از آش میوه کمی متفاوت باشد.

اما اغلب مردم برای تهیه این غذا از نخود، لوبیا، آلو، آلوچه، زردآلو، آلبالو، زغال اخته، هویج، کلم‌برگ، پیاز، رشته‌ی آشی، رب، گوجه‌فرنگی و تره و جعفری استفاده می‌کنند.

آش ماست

آش ها پای ثابت غذاهای سنتی تبریزند و طرفداران خاص خودشان را هم دارند.

مواد لازم برای آماده کردن این آش حبوبات (عدس، نخود، لوبیا)، سبزی آش، سیب ‌زمینی، برنج، پیاز، آب گوشت، ماست، و هویج و کلم برگ است.

البته می توانید در این غذا به جای ماست از کشک استفاده کنید که در این صورت نام آن از آش ماست به آش کشک تغییر می کند! فقط یادتان باشد که آش کشک، رشته هم لازم دارد!

دویماج

این غذا در شهرهای دیگر هم تهیه می شود اما طعمی که دویماج های تبریز دارد خاص است و متفاوت!

از آنجایی که این غذا چندان کامل نیست معمولا خانواده های تبریزی آن را در هنگام عصرانه و یا صبحانه آماده می کنند.

مواد لازم برای این غذا پنیر محلی، گردو، سبزی خوردن (ترکیبی از ترخون، جعفری، تره و البته پونه)، نان خشک تبریزی و کره است و خیلی هم راحت درست می شود پس می توانید به راحتی آن را درست کنید.

خورش هویج

خورش هویج تبریزی همان‌طور که از نام آن پیداست یکی از غذاهای خوشمزه و اصیل تبریز است.

خورش هویج تبریزی را هم با مرغ و هم با گوشت درست می‌کنند و از هویج خلالی سرخ‌شده در آن استفاده می‌کنند.

برخلاف آنچه تصور می‌شود این خورش شیرین نیست و به دلیل داشتن آلو، طعم ملسی دارد اما می‌توان به دل‌خواه به آن شکر نیز اضافه کرد و غذا را شیرین نمود.

آش اوماج

تبریزی‌ها معمولا آش اوماج را زمستان‌ها می‌پزند که برای سرما‌خوردگی بسیار مفید است.

برای تهیه آش اوماج از پیاز فراوان، عدس، رشته یا اوماج (برای تهیه اوماج آرد را خمیر کرده و سپس آن را رنده می‌کنند)، ریحان، مرزه، تره، فلفل و زردچوبه استفاده می‌کنند.

بهترین تورهای تبریز

تور تبریز کندوان جلفا
1

تور تبریز کندوان جلفا

قیمت : 1,240,000 تومان
6 ماه قبل / ایران ، تهران

اقامت: ۱ شب وسیلۀ نقلیه ۲ شب هتل تعداد وعده‌های غذایی: ۳ وعده با دالاهو محل حرکت: میدان ونک، ابتدای خیابان برزیل، نبش کوچه شمس […]

  • نام آژانس : آریانا سیر دالاهو
تور هتل لاله کندوان هوایی آژانس نهال گشت
1

تور هتل لاله کندوان هوایی آژانس نهال گشت

قیمت : 1,958,000 تومان
6 ماه قبل / ایران ، تبریز

هتل لاله کندوان تبریز آژانس نهال گشت بر اساس علاقه شماتور شیراز هتل الیزه چهار ستاره هوایی آژانس نهال گشتتور کیش هتل سورینت مریم آژانس […]

  • نام آژانس : نهال گشت
تور ارسباران تا کندوان
1

تور ارسباران تا کندوان

قیمت : 1,170,000 تومان
6 ماه قبل / ایران ، تهران

اقامت: ۱ شب وسیلۀ نقلیه، ۱ شب اقامت‌گاه بوم‌گردی ، ۱ شب هتل تعداد وعده‌های غذایی: ۵ وعده با دالاهو محل حرکت: میدان ونک، ابتدای […]

  • نام آژانس : آریانا سیر دالاهو
تور تبریز کندوان جلفا ویژه عیدفطر
1

تور تبریز کندوان جلفا ویژه عیدفطر

قیمت : 1,899,000 تومان
7 ماه قبل / ایران ، تهران

خدمات تور: رفت و برگشت با هواپیما یا قطار یا اتوبوس اقامت در هتل با صبحانه ترانسفر از فرودگاه یا راه آهن یا ترمینال به […]

  • نام آژانس : علاءالدین
تور تبریز، کندوان و جلفا، دیار حیدربابا
1

تور تبریز، کندوان و جلفا، دیار حیدربابا

قیمت : 1,290,000 تومان
7 ماه قبل / ایران ، تهران

اقامت: ۱ شب وسیلۀ نقلیه ۲ شب هتل تعداد وعده‌های غذایی: ۳ وعده با دالاهو محل حرکت: میدان ونک، ابتدای خیابان برزیل، نبش کوچه شمس […]

  • نام آژانس : آریانا سیر دالاهو