آشنایی با بزرگترین شرکت هواپیمایی جهان به نام بوئینگ

آشنایی با بزرگترین شرکت هواپیمایی جهان به نام بوئینگ

آشنایی با بزرگترین شرکت هواپیمایی جهان به نام بوئینگ

امروز می خواهیم یکی از شرکت های بزرگ هواپیماسازی جهان و اصلی ترین رقیب شرکت هواپیماسازی ایرباس را برای شما معرفی نماییم، شرکت هواپیما سازی بوئینگ (Boeing).

این شرکت به همراه ایرباس یکی از عوامل تحول صنایع هواپیمایی جهان شدند.

تاریخچه

شرکت بوئینگ در سال ۱۹۱۶ به دست ویلیام ادوارد بوئینگ، یک تاجر چوب، در سیاتل آمریکا تأسیس شد.

بوئینگ در ابتدا به‌عنوان یک شرکت صنایع هوایی شناخته می‌شد.

داستان تأسیس شرکت بوئینگ در نوع خود جذاب است.

ویلیام که از قبل از طریق مالکیت چندین شرکت چوب‌بری در شمال غرب آمریکا به ثروت رسیده بود، پس از دیدار از نمایشگاه آلاسکا-یوکان-پاسیفیک در سال ۱۹۰۹ در سیاتل، جذب هواپیماها شد.

یک سال بعد، او یک کارگاه چوبی شناور، درست در کرانه‌ی رود دُوامیش (Duwamish)، خریداری کرد.

کارگاهی که بعدها تبدیل به یک کارگاه تولید هواپیما شد.

بوئینگ که تا سال ۱۹۱۵ شکست‌های سنگینی در پرواز خورده بود، تصمیم گرفت تا در یک مدرسه‌ی پرواز در لس‌آنجلس آموزش ببیند.

او خیلی زود یک هواپیمای اختصاصی برای خود خرید. هواپیمایی که «قفس پرنده» نام داشت و اجزای آن با چوب و سیم به هم متصل شده بودند.

وقتی‌که این هواپیما به سیاتل منتقل شد، بوئینگ و تیم او متوجه نقص‌هایی در آن شدند.

نقص‌هایی که بعدها خود را در طول یک پرواز آزمایشی بیشتر نشان دادند.

مطالب پرطرفدار سایت:  سوغات دامغان

بوئینگ به‌جای اینکه ماه‌ها برای تحویل قطعات جدید منتظر بماند، تصمیم گرفت خودش در مدت‌زمان کوتاه‌تری دست‌به‌کار شود.

این امر او را قانع کرد که وی در مسیر درست تأسیس شرکت هوایی جدید خود قرار دارد.

شرکت صنایع هوانوردی نامی نبود که زیاد دوام بیاورد، زیرا بوئینگ تصمیم گرفت تا نام شرکت خود را در سال ۱۹۱۷ به «شرکت هواپیمایی بوئینگ» تغییر دهد.

آن‌ها در ابتدا و در سال ۱۹۱۷ هواپیمایی با نام مدل سی (Model C) را وارد بازار کردند.

آشنایی با بزرگترین شرکت هواپیمایی جهان به نام بوئینگ

شرکت هواپیما سازی بوئینگ در طول سال‌های سال، فعالیت خود در ساخت هواپیماهای مختلف چه در حوزه ی مسافری و چه در حوزه های دیگر خدمات قابل توجهی را به بازارهای جهانی و فن آوری ارائه نمود.

این شرکت از سوی دیگر با خرید و ادغام بسیاری از شرکت های هواپیمایی دیگر همچون مک دانل داگلاس و همچنین خرید شرکت های هواگرد ساز تبدیل به یکی از بزرگ ترین شرکت های هواپیماسازی جهان شده است.

شرکت هواپیماسازی بوئینگ یکی از بزرگ ترین شرکت های حوزه ی فن آوری هوا و فضا در جهان است و توانست در سال ۲۰۱۱ در مقام دومین تولید کننده ی بزرگ تجهیزات دفاعی جهان دردنیا شناخته شد.

یکی دیگر از افتخاراتی که شرکت هواپیمایی بوئینگ دارد این است که به عنوان بزرگ ترین صادرکننده ی کالا و خدمات هواپیمایی و در کل حوزه ی هوایی در قاره ی آمریکا و جهان می باشد.

مطالب پرطرفدار سایت:  گروه هتل های جهانگردی

سهام شرکت هواپیمایی بوئینگ در بزرگ ترین بازارهای بورس جهان در بالاترین حد ممکن معامله می گردد.

کمی بالاتر گفتیم که شرکت بوئینگ با خرید شرکت هواپیماسازی مک دانل داگلاس تبدیل به یکی از بزرگ ترین شرکت های هواپیمایی جهان شد.

این اتفاق در سال ۱۹۹۷ افتاد.

از سال ۲۰۰۱ به بعد دفتر شرکت هواپیماسازی بوئینگ به شهر شیکاگو منتقل شده است.

شرکت هواپیماسازی بوئینگ از نظر چارت سازمانی خود به ۴ قسمت مختلف تقسیم شده است.

گفتنی است که این ۴ بخش که عبارتند از بوئینگ کپیتال،هواپیماهای تجاری، حفاظت و خدمات اشتراکی، توسط  شرکت هایی که تابعیت بوئینگ را دارند، هدایت و مدیریت می گردد.

شرکت هواپیماسازی بوئینگ در جاده ی پیشرفت و تاسیس قرار داشت و ویلیام بوئینگ نیز این روند را هدایت می نمود اما در سال ۱۹۳۴ با تصویب قانونی جدید در شرکت و همزمان با شکوفایی شرکت، آقای بوئینگ سهام خود را فروخت و از شرکت به عنوان رئیس مجموعه کناره گیری کرد اما تا آخر عمر خود به عنوان مشاور در این شرکت فعالیت نمود.

بوئینگ در تمام این سال ها فعالیتی فوق العاده داشت اما زمانی این شرکت بر سر زبان ها افتاد که هواپیمای مسافربری بوئینگ ۳۰۷ را ساخت و به معنایی واقعی انقلابی بزرگ و عظیم در صنعت هواپیماسازی به راه انداخت.

مطالب پرطرفدار سایت:  هتل ها چطور ستاره می گیرند

برای بازدید از تور میلان کلیک کنید.

در سال ۱۹۵۷ نیز اولین هواپیمای مجهز مسافربری خود به نام بوئینگ ۷۰۷ معروف خود را وارد بازار جهانی نمود و مجموعه ی موفقیت های سریالی خود را تکمیل نمود.

اما بوئینگ تنها به ساخت همین هواپیماها راضی نشد و پس از ۷۰۷ هواپیمایی های بوئینگ ۷۲۷، بوئینگ۷۳۷ و در نهایت بوئینگ ۷۴۷ را به بازار حمل و نقل هوایی در جهان ارائه نمود.

بوئینگ در این سال ها به گسترش فعالیت های خود پرداخت و با سازمان هوا و فضای ناسا وارد مشارکت و همکاری شد.

در طی سال های ۱۹۷۴ به بعد شرکت هواپیماسازی بوئینگ پس از همکاری با ناسا و ساخت مشترک سفینه ی فضایی آپولو و مارینر ۱۰، در سال ۱۹۹۰ با ساخت و ارائه ی هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ و با فروش ۲ هزار فروند از این هواپیما تبدیل به یکی از پر فروش ترین هواپیماهای جهان شد.

مدیرعامل فعلی شرکت بوئینگ، فردی به نام جیمز مک ‌نرنی است و از سال ۲۰۰۱ به عنوان عضو هیئت مدیره و از سال ۲۰۰۵ به عنوان مدیرعامل بوئینگ، مشغول به کار شده است.

جدیدترین محصول شرکت هواپیماسازی بوئینگ بوئینگ ۷۳۷ مکس (Boeing 737 Max) است که اولین پرواز آزمایشی خود را به مقصد فرودگاه مخصوص صحرائی بوئینگ پروازی ۲ ساعت و ۴۷ دقیقه ای انجام داد.