آرامگاه ناصرالحق

آرامگاه ناصرالحق

آرامگاه ناصرالحق

مقبره ناصرالحق برجی آرامگاهی مربوط به سدهٔ ۹ ه‍.ق است و در آمل، محله پایین بازار، چاکسر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۶۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ملگنوف می گوید: گنبد ناصرالحق که یکی از سادات حسنی است در آمل قرار دارد،ناصرالحق، ابومحمد حسن اطروش مشهور به ناصر کبیر از فقه، علماو شعرای توانمند شیعه در قرن سوم ه. ق است.

شیخ طوسی او را در شمار اصحاب امام هادی آورده‌است.

او سومین فرماندار تشیع در جهان و حاکم طبرستان بود و از این رو که بر اثر اصابت شمشیری در نبردگاه کر شده بود به اطروش خوانده می‌شد.

مطالب پرطرفدار سایت:  پارک ژوراسیک تهران

وی همچنین جد مادری شریف رضی و سید مرتضی است.

این گنبد دارای چند درب ورودی و گنبدی مدور که در سابق دارای سرامیک الوان بود و هنوز تکه هایی از ان آثار باقی است.

این گنبد در زمانه های دور به گونه ای دیگر بود و به آن گنبد کبود می گفتند و ۹۰۰ صد سال زیارتگاه جهانیان بود و بعدها تخریب گشت و به دست مرعشیان گنبد فعلی ساخته شد.

بناى اولیه با توجه به متون تاریخى از میان رفته چنان که ابن اسفندیار می نویسد مقبره و مدرسه و کتابخانهاى که او تأسیس کرد و رقبات و موقوفاتى که براى آنها در نظر گرفته شده بود، تا قرن هفتم هجرى در آمل بر جاى بود.

مطالب پرطرفدار سایت:  قلعه فورک

در مورد این بنا سید ظهیرالدین مرعشی در کتاب تاریخ طبرستان و رویان و مازندران می نویسد در سال ۸۱۴ هجرى سید على سارى به زیارت مشهد مبارک ناصرالحق رفته و به همره سید قوامالدین مرعشی با برادران خود عمارت دیگر بنیاد کردند.بنابراین گنبد ناصرالحق از بناهاى قرن نهم هـ.ق است.

داخل بنا

در داخل بنا، سقف مدور وجود دارد که در بالای آن سوراخی وجود دارد و به گنبد بنا می رسد.

مولانا اولیاء ا… آملی می نوسید مقبره ناصر الحق در قرن نهم هجری قمری توسط سیدعلی ساری ساخته شده است.

زیارتگاه

این مزار محل زیارت شیعیان چهار امامیه سراسر جهان به ویژه شیعیان زیدیه کشورهای یمن و مصر است.