آرامگاه حمزه بن موسی‌کاظم

آرامگاه حمزه بن موسی‌کاظم

آرامگاه حمزه بن موسی‌کاظم

در مرکز شهر کاشمر در باغی به مساحت هشت هکتار مشهور به باغمزار با درختان سرو چند صد سالهٔ، بقعه و بارگاهی که با زیر بنای دو هزار متر مربع مشتمل بر گنبد خانه، گلدسته‌ها، رواق‌ها و…. در محل باغمزار بنا شده منسوب به مدفن سید حمزه بن موسی بن جعفر پسر موسی کاظم است.

هر چند اقوال دیگری مبتنی بر دفن ایشان در اماکن دیگری وجود دارد حتی مقابر و آرامگاههایی هم با همین نام در سیرجان، قم،شیراز، مدینه منوره، چهار فرسنگی کربلای معلا و … وجود دارد ولی برخی از مورخین قبر ترشیز (کاشمر) را واقعی تر می‌دانند .

مطالب پرطرفدار سایت:  کاخ سلیمانیه

چنان که در کتب عالم آرای عباسی آمده‌است : به اتفاق جمهور عالمان انساب، از اولاد نامدار حضرت موسی کاظم، امامزاده عالی مقام ابولقاسم حمزه به قول اصح، در سوفید ترشیز مدفون و مرقد شریفش، مطاف مردم آن ولایت است.

بنا بر شواهد این مکان در دوران صفویه بنیان گردیده و در دوره‌های مختلف از جمله در سالهای اخیر مرمت و کاشیکاری و بناهایی نیز به آن افزوده شده‌است.

ساختمان و بارگاه امامزاده بر سکویی مرتفع قرار گرفته و تزئینات آن از جمله کاشیکاریها، آینه کاری و دیگر عناصر تزئینی است که در سال ۱۳۹۹ ه.ق به این مجموعه الحاق شده‌است.

مطالب پرطرفدار سایت:  تیمچه ملک

باغمزار – بقعه امامزاده سید حمزه