آذربایجان سر ایران است

آذربایجان سر ایران است

آذربایجان سر ایران است

آذربایجان شرقی بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین استان شمال غربی ایران است و به همین خاطر آذربابجان سر ایران است.

این استان که به  مرکزیت تبریز  است، در اقلیمی سردسیر قرار دارد و امن ترین و کم جرم ترین استان ایران است و تنها استانی است که با ارمنستان مرز مشترک دارد.

البرز و زاگرس که دو رشته‌کوه مهم و اصلی کوه‌های ایران است، در این استان به هم متصل می‌شود. کوه سهند نیز بلندترین نقطه آن است.

ریشه نام آذربایجان شرقی، آذر یا همان آتش است بدین معنی که بدون آتش تحمل زمستان های سخت در این منطقه غیرممکن است.

آذربایجان سر ایران است

تاریخچه

پیشینه‌ی آذربایجان شرقی به حکومت مادها بازمی‌گردد. این سرزمین به شکلی که امروز می‌شناسیم حاصل بارها و بارها تغییر و دیگرگونی است. در تقسیمات کشوری ایران، در سال ۱۳۱۶ بخش‌های بزرگی از آذربایجان شرقی امروز به همراه آستارا و اردبیل به عنوان استان سوم ایران با نام آذربایجان خاوری نام‌گذاری شد. بعدها شهر آستارا و توابع آن از این استان جدا شد و شهر مراغه از توابع آذربایجان باختری به آن پیوست. در سال ۱۳۷۲ با جدایی اردبیل و تشکیل یک استان جدید، استان آذربایجان شرقی با مرزهای کنونی مشخص شد.

مطالب پرطرفدار سایت:  جاذبه‌های گردشگری دهلران

آب و هوا

آذربایجان از استان‌های سردسیر است و به دلیل پهناور بودن در فصول مختلف سال آب‌وهوای متفاوتی را تجربه می‌کند.فصل گرما در این استان بسیار کوتاه است، مردم شهرهای جلفا و میانه در تابستان دمای بالای ۴۰ درجه را هم تجربه می‌کنند.فصل سرد سال در این منطقه تقریبا از مهرماه شروع می‌شود و تا اواسط فروردین ادامه می‌یابد.

شهرها

میانه، سراب، مرند، چاراویماق، اهر، بستان‌آباد، شبستر،‌ ورزقان، هریس، مراغه، تبریز، کلیبر، هشترود، اسکو، جلفا، خداآفرین، ملکان، آذرشهر، بناب، عجب‌شیر و هوراند شهرهای این استان هستند.

اقامتگاه ها

اقامتگاه های فعال ائل‌گلی، لاله‌پارک، گسترش، مروارید، شهریار و هتل بین‌المللی در تبریز، هتل بزرگ در مراغه، هتل پارادایس در کلیبر، هتل‌های جهانگردی مرند، سراب و جلفا، هتل کوهستانی ارس در جلفا و هتل بزرگ پردیس می باشند.

مطالب پرطرفدار سایت:  جاذبه‌های گردشگری شازند

اقامت‌گاه بوم‌گردی گلوسنگ در کلیبر، اقامت‌گاه بوم‌گردی هما در کندوان و اقامت‌گاه بوم‌گردی سبک عشایری اوبا هم مناسب کسانی است که می‌خواهند در فضاهای بومی استان اقامت کنند

غذاهای محلی

کوفته و دیزی از معروف‌ترین غذاهای این منطقه هستند،علاوه بر آن انواع غذاهای محلی مثل کباب بُناب، دلمه‌ی برگ مو، دلمه‌ی کلم، خیتاب، دویماج، بیناب خوروشی، آیران آشی، سوغان آشی و انواع نان‌ها و شیرینی‌ها مثل نان اسکو، نان اهری، نان روغنی، قرابیه، سوجوق و باسلوق، خوردنی‌هایی هستند.

آذری‌های عزیز در کنار وعده‌های ناهار و شام هم از انواع مرباها به عنوان دسر استفاده می‌کنند که مربای پوست پرتقال، زردآلو، انجیر و بالنگ از اصلی‌ترین آن‌هاست.

همیارگشت-آذربایجان سر ایران است.

صنایع دستی

مهم ترین صنایع دستی در این منطقه فرش و قالی، گلیم، چاپ‌های سنتی، رودوزی‌ها و بافتنی‌ها، نگارگری، پارچه‌بافی، نقره‌سازی و مَمَقان‌دوزی است.

سوغات

شیرینی های محلی از سوغات این منطقه به شمار میرود، شیرینی های همچون  نوقا، ریس، قرابیه، حلوای هویج، حلوای گردوی اسکو، باقلوا، سوجوق و باسلوق.

مطالب پرطرفدار سایت:  جاذبه‌های گردشگری رزن

همچنین آجیل تبریز، صنایع دستی و زیورآلات دست‌سازهم جزو سوغات این منطقه محسوب می شود.

همیارگشت-آذربایجان سر ایران است

آداب و رسوم

شب چله (چیله گجه‌سی)، چهارشنبه‌سوری و نوروز از آیین‌های ملی هستند که آذری‌ها بسیار به برگزاری آن‌ها پای‌بند هستند.

مراسم خواستگاری، نامزدی و عروسی هم در این استان با آداب و رسوم فراوان که آذری‌ها هنوز هم به شدت به آن‌ پای‌بندند، برگزار می‌شود.

در شب‌های چله و چهارشنبه‌سوری برای تازه عروس و تازه‌ دامادی که هنوز جشن عروسی خود را برگزار نکرده باشند، ضیافت‌های محفلی به همراه طبق‌کشی و پایکوبی برگزار می‌شود.

حضور آذربایجان شرقی در سیزدهمین دوره نمایشگاه بینالمللی و صنایع دستی تهران