آداب عجیب غذا خوردن در برخی کشورها

آداب عجیب غذا خوردن در برخی کشورها

آداب عجیب غذا خوردن در برخی کشورها

یکی از اِلِمان های فرهنگی هر ملتی، غذاهای آن است.

حتی بعضی ها می گویند که اگر می خواهی با فرهنگ یک ملت آشنا شوی، غذاهای سنتی و ملی آن ها را بخور و مزه ی آن ها را با تمام وجودت احساس کن آن وقت است که ۵۰ درصد از راه را برای شناخت آن ها رفته ای.

البته به نظر می آید که این جمله یک اشکالی دارد و کامل نیست!

به نظر من باید این جمله این گونه بیان می شد که اگر می خواهی با فرهنگ یک ملت آشنا شوی، غذاهای سنتی و ملی آن ها را با آداب مخصوص غذا خوردن آن ها نوش جان کن و بعد آن ها را بشناس.

امروز می خواهیم به اتفاق شما آداب عجیب غذا خوردن در برخی از کشورهای جهان را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که ملت های مختلف چه آداب غیر معمولی را برای غذا خوردن رعایت می کنند.

چین

چین آداب عجیب غذا خوردن زیاد دارد و این جا است که باید بگوییم از کجایش دقیقا شروع به گفتن کنیم؟

اولین موردی که باید درباره ی آداب غذا خوردن چینی ها به آن اشاره نماییم این است که اگر در ظرف غذای شما چیزی باقی نماند را نشانه ای از بی ادبی و بی احترامی شما نسبت به آنان می دانند!

این رسم در حالی است که شما فکر می کنید که تمام کردن غذا به نشانه ی این می تواند باشد که شما چقدر این غذا را دوست داشته اید اما این شرایط در چین متفاوت است.

تمام کردن غذای موجود در بشقاب هنگام غذا خوردن در خانه ی شخص دیگری در چین نشان می‌ دهد که غذا به اندازه ی کافی زیاد نبوده و میزبان شما در مقدار غذا کم ‌کاری کرده است.

مطالب پرطرفدار سایت:  آشنایی با ویزای شینگن و انواع آن

دگیر رسم چینیان که در زمره ی آداب عجیب غذا خوردن این کشور جای می گیرد این است که در هنگام ماهی خوردن ظرف خود را بچرخانید!

ممکن است که شما زمانی که در حال خوردن ماهی باشید وقتی یک طرف آن را تمام کردید به سراغ طرف دیگر آن بروید و ظرف را بچرخانید اما این از نظر چینی ها کاری توهین آمیز به نظر می رسد.

شاید باورتان نشود اما، این کار به صورت نمادین در چین به این معنی است که شما پشت خود را به کسی کرده‌ اید یا این که در حق او خیانت خواهید کرد.

مصر

یکی از رسم های عجیب در مصر, نمک و ادویه اضافه نکردن به غذا است.

پس اگر زمانی به مصر سفر کردید و هوس غذاخوردن غذای مصری در یک رستوان محلی کردید به هیچ عنوان ادویه و نمک به غذا اضافه نکیند؛ چون سرآشپز آن غذا، این کار را توهین به خود تلقی می کند و ناراحت می‌شود.

هند

هند هم دست کمی از چین در داشتن آداب عجیب غذا خوردن ندارد و آداب عجیبشان نیز باید حتی از طرف خارجی ها هم رعایت شود.

اولین رسم جالب و عجیب هندی ها در هنگام غذا خوردن این است که هیچ وقت در هنگام غذا خوردن و یا پس از اتمام غذایتان از هندی ها تشکر نکنید!

با این که تشکر کردن یکی از اولین درس های آداب معاشرتی بوده است که مادران و پدران ما در کودکی با مشقت فراوان به ما یاد داده اند اما این آداب به درد هندی ها در هنگام غذا خوردن نمی خورد.

در هند گفتن کلمه ی متشکرم فقط برای موارد رسمی قابل استفاده است.

انجام دادن کارهایی که از نظر بسیاری نیاز به گفتن متشکرم دارد،‌ در هند یک کار عادی و‌ دوستانه و حتی وظیفه محسوب می ‌شود.

مطالب پرطرفدار سایت:  مرکز خرید جواهر استانبول ششمین مرکز خرید بزرگ جهان

پس وقتی کسی از یک فرد هندی به خاطر انجام این کارها از کلمه ی ممنون و یا متشکرم استفاده کند یعنی آن فرد یا کارش را به خوبی انجام نداده یا به اندازه کافی با شما نزدیک و صمیمی نیست که این موضوع می‌ تواند در ذهن او توهین ‌آمیز تلقی شود.

برای بازدید از تور هند کلیک کنید.

تایلند

تایلندی ها هم رسوم عجیب غریب در خوردن غذا کم ندارند.

از جمله ی آداب عجیب غذا خوردن در تایلند این است که اگر غذایی که در حال نوش جان کردن آن هستید غذایی برنجی است، شما حق استفاده از چنگال را برای خوردن آن ندارید و در غیر این صورت توهین به میزبانتان تلقی می‌ شود.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر غذایتان چیزی غیر از برنج بود، با توجه به شرایطی که بر سر میز غذا وجود دارد، شما می‌ توانید تنها از چنگال استفاده کنید.

در تایلند در هنگام غذا خوردن استفاده از چاقو به ‌طور کلی جز نباید ها است، چون تایلندی ‌ها فقط از قاشق و چنگال برای سرو غذای خود استفاده می ‌کنند.

کره جنوبی

یکی از آداب عجیب غذاخوردن در کره جنوبی, احترام به میان سال ترین فرد حاضر برسر سفره است.

اگر شما به منزل یک کره ای دعوت شده اید باید بر سر میز غذا منتظر غذا خوردن پیرترین شخص حاضر برسر میز باشید.

جالب است بدانید حتی اگر شخصی یک روز از یک فرد دیگر بزرگ تر باشد باید همگی منتظر آن شخص بزرگ تر باشید تا او اولین لقمه خور را بخورد و بعد دیگران غذای خود را سرو کنند و میل کنند.

در کره جنوبی احترام به اشخاص مسن خیلی نمود می شود; بخصوص بر سر غذا که باید به این رسم احترام گذاشت.

مطالب پرطرفدار سایت:  معنى کلمه‌ی ok چیست و از کجا آمده است؟

ژاپن

یکی دیگر از کشورهای جهان که آداب عجیب غذا خوردن را در رسومات خود دارد، ژاپن است.

اصولا ما از آدم هایی که پر سر و صدا غذا می خورند فراری هستیم ولی در ژاپن این قاعده متفاوت است.

در ژاپن سر و صدای موقع هورت کشیدن اصلا آزار دهنده نیست؛ بلکه این نشانه ‌ای است از این که شما کاملا از وعده غذایی خود لذت می برید.

ژاپنی ها اعتقادشان بر این است که ایجاد سر و صدا موقع هورت کشیدن اسپاگتی علاوه بر نشانه ‌ای از احترام، طعم آن را هم بهبود می ‌بخشد و به شما امکان می‌ دهد از غذای گرم خود بیشتر لذت ببرید.

ژاپنی ها معتقدند که وقتی اسپاگتی و نودل وارد دهان می شود و می ماند، سرد و بی مزه می شود و مزه ی اصلی خود را از دست می دهد و به همین خاطر هورت می کشند.

پس در ژاپن هورت کشیدن به این معنی است که شما لازم نیست صبر کنید غذایتان سرد شود و می ‌توانید خیلی سریع آن را بخورید. پس اگر شما در ژاپن هستید، نیازی نیست که اسپاگتی، نودل یا هر نوع غذای رشته ‌ای خود را در قاشق بچرخانید یا آن‌ ها را قطعه قطعه کنید تا سرد شوند، بلکه خیلی راحت و اتفاقا با سر و صدای بسیار زیادی آن‌ را هورت بکشید.

شیلی

شیلی بخاطر رسم عجیبی که درغذا خوردن دارد جزو لیست کشورهایی با آداب عجیب غذایی قرار گرفته است.

بهتر است بدانید که درشیلی, به هیچ وجه نمی توانید موقع غذاخوردن از دستان خود کمک بگیرید؛ حتی اگر غذایی بدون کمک دست، خوردن آن سخت باشد.

پس هنگام سفر به شیلی حواستان به دستان خود باشد تا کار دستتان ندهد.